9 نکته کاربردی برای مراقبت از مبل‌ها

مبل‌ها یکی از مهم‌ترین وسایل خانه هستند که در کنار کاربردی بودن، استفاده از آن‌ها باعث افزایش زیبایی محیط منزل شما می‌شود. در سال‌های اخیر، شاهد افزایش قیمت شدید مبل‌ها هستیم و برای خرید آن‌ها نیاز است تا مبلغ قابل توجهی را صرف کنید. بنابراین، مهم است که از مبلمان منزل خود به خوبی مراقبت کنید تا مبل‌ها عمر طولانی داشته باشند و همیشه زیبا و تمیز به نظر برسند. در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا شما را با مهم‌ترین نکات برای مراقبت از مبل‌ها آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

مبل‌ها را به طور منظم گردگیری کنید

گرد و غبار یکی از بزرگ‌ترین دشمنان مبل‌های خانه شما است. گرد و غبار می‌تواند باعث کدر شدن رنگ مبل، ایجاد لکه و حتی خراشیدگی روی آن‌ها شود. بنابراین، مهم است که مبل‌های خانه خود را به طور منظم گردگیری کنید. شما می‌توانید برای انجام این کار از جارو برقی یا دستمال مرطوب استفاده کنید.

مبل‌ها را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید

متاسفانه بسیاری از افراد در دکوراسیون منزل خود، مبلمان را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار می‌دهند. این در حالی است که انجام کار می‌تواند آسیب قابل توجهی به مبل منزل شما وارد کنید. در واقع نور مستقیم خورشید می‌تواند باعث رنگ پریدگی و ترک خوردگی مبل‌ها شود. بنابراین، مبل‌ها را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید و آن‌ها را در مکانی قرار دهید که در طول روز خورشید مستقیماً به آن نتابد. اگر مبل‌ها در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارند، می‌توانید از پرده یا سایبان برای محافظت از آن‌ها استفاده کنید.

مبل‌ها را از رطوبت دور نگه دارید

علاوه بر نور خورشید، رطوبت نیز می‌تواند به مبل‌ها آسیب قابل توجهی وارد کند. اگر مبل‌ها در معرض رطوبت قرار بگیرند، ممکن است با مشکلاتی چون کپک و پوسیدگی مواجه شوند. بنابراین برای این که بتوانید سال‌ها از مبلمان منزل خود استفاده کنید، نیاز است تا مبل‌ها را از رطوبت دور نگه دارید. اگر مبل‌ها در معرض رطوبت قرار گرفتند، نیاز است تا سریعاً آن‌ها را با یک پارچه خشک کنید.

از مبل‌ها به درستی استفاده کنید

برای اینکه مبل‌های منزل شما عمر طولانی داشته باشند، یکی از موضوعات مهمی که باید به آن توجه کنید این است که حتماً از آن‌ها به درستی استفاده کنید. به عنوان مثال، از نشستن روی لبه مبل‌ها خودداری کرده و به هیچ عنوان روی مبل نپرید. همچنین، از قرار دادن وسایل سنگین روی مبل‌ها خودداری کنید. توجه به این نکات باعث می‌شود تا فوم مبل خانه شما طول عمر بیشتری داشته باشند و بتوانید به مدت طولانی از آن‌ها استفاده کنید.

مبل ها را به طور منظم تمیز کنید

اگر مبل های خانه شما کثیف شده اند، باید آن ها را به طور منظم تمیز کنید. برای تمیز کردن مبل ها، می توانید از مواد شوینده مخصوص مبل استفاده کنید. همچنین، می توانید از خدمات مبل شویی استفاده کنید. اگر وقت یا حوصله تمیز کردن مبل ها را ندارید، می توانید از خدمات مبل شویی استفاده کنید. استفاده از خدمات مجموعه های فعال در این حوزه باعث می شود تا بتواند مبل ها را به طور حرفه ای تمیز کنید.

مبل ها را با روکش محافظ و شال مبل بپوشانید

یکی از مهم ترین اقداماتی که می توانید برای محافظت از مبلمان خانه خود انجام دهید، استفاده از روکش محافظ است. استفاده از روکش های محافظ برای مبل ها می تواند به محافظت از آن ها در برابر آسیب های مختلف کمک کند. یکی از بهترین انواع روکشی که می توانید برای محافظ از مبل ها از آن ها استفاده کنید، شال مبل است. شال مبل علاوه بر آن که از مبلمان منزل شما در برابر گرد و غبار، لکه و خراش محافظت می کند، باعث می شود تا زیبایی خانه شما به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند.

مبل ها را به طور منظم بررسی کنید

در طول سال ممکن است مبل خانه شما به دلایل مختلفی آسیب ببیند. در صورتی که نتوانید این مشکلات و آسیب دیدگی ها را برطرف کنید، این موضوع باعث می شود تا طول عمر مبل به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کند. بهتر است تا به طور مرتب مبل ها را بررسی کنید تا از وجود هرگونه آسیب احتمالی مطلع شوید. اگر مبل ها آسیب دیدند، سریعاً آن ها را تعمیر کنید تا آسیب بیشتری به آن ها وارد نشود.

قرار دادن مبلمان بر سطح هموار

یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که برای نگهداری از مبلمان خانه خود باید به آن توجه داشت این است که حتما تلاش کنید تا در خانه خود، مبل ها را بر روی سطحی هموار و صاف قرار دهید. در واقع در صورتی که تمامی پایه های مبلمان شما روی زمین قرار نگیرد، وقتی که قصد دارید تا بر روی مبل بنشینید، با سر و صدا بسیار زیادی مواجه خواهید شد. همچنین ممکن است پایه مبل شما لق شده و حتی با مشکلاتی مثل شکستگی پایه های مبلمان مواجه شوید.

استفاده از وسایل براق کننده

در نگهداری از مبلمان یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که با گذشت زمان، از جلا و جلوه مبلمان منزل شما کم می شود. در چنین شرایطی می توانید برای بهبود وضعیت ظاهری مبلمان خود، از محصولات مثل اسپری ها و واکس های براق کننده چوب مبل و یا چرم استفاده کنید.
استفاده از وسایل براق کننده باعث می شود تا جلا مبل به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند. پیشنهاد ما این است که برای حفظ رنگ و جلا مبلمان منزل خود، اگر به صورت مداوم از آن ها استفاده کنید، حتما ۶ ماه یک بار یا سالی یک بار از این جلا دهنده ها استفاده کنید.

حرف آخر

در صورتی که قصد دارید تا طول عمر مبلمان منزل خود را به شکل قابل توجهی افزایش دهید، نیاز است تا به موارد گفته شده در این مطلب توجه کنید. در واقع با رعایت نکات گفته شده در این مطلب می توانید مبل های خانه خود را برای سال های طولانی سالم و زیبا نگه دارید و از این طریق در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

 هیچ مطلبی یافت نشد